top of page

СИЛА МІЖНАРОДНОГО ПРАВОСУДДЯ

С е р і я   ф а х о в и х   д и с к у с і й  

п о л і т и к і в,  д и п л о м а т і в  і  ю р и с т і в

В рамках серії заплановані 5 публічних заходів. «Відповідальність Росії за злочини в Україні: інституції, процедури і роль юристів» - три заходи, присвячені ключовим інституціям міжнародного правосуддя. Один захід – компенсаційні механізми для України та санкційна політика щодо Росії. Один захід – пропаганда як воєнний злочин.  Модератор – екс-член Венеційської комісії, екс-заступник Секретаріату Президента України Марина Ставнійчук.

Старт проекту - серпень 2022

Агенція системних комунікацій: ідея та концепція серії; організація заходів "під ключ", GR, медіа

«ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ РОСІЇ ЗА ЗЛОЧИНИ В УКРАЇНІ: ІНСТИТУЦІЇ, ПРОЦЕДУРИ І РОЛЬ ЮРИСТІВ. ЄСПЛ», 7 ВЕРЕСНЯ 2022

Перша дискусія присвячена ролі Європейського суду з прав людини у розслідуванні воєнних злочинів, вчинених в Україні. ЄСПЛ багато років був судом останньої надії для десятків тисяч українців, до якого зверталися після вичерпання національних засобів судового захисту.


Наразі ЄСПЛ перебуває у процесі втрати держави щодо якої надходить найбільша кількість заяв про порушення нею європейської конвенції з прав людини — Російську Федерацію.


Громадяни України можуть звернутися до ЄСПЛ щодо злочинів, скоєних РФ, до 16 січня 2023 року.


Україна як держава подала декілька позовів проти Росії до ЄСПЛ. Латвія подала заяву про вступ в одну із справ як третя сторона.

7 вересня 2022 року учасники дикусії говорили про те, як Європейський суд може бути ефективною інституцією, яка дасть відповіді на тисячі звернень від жертв російської агресії, в який спосіб через звернення до ЄСПЛ компенсувати матеріальні втрати і які очікування є реалістичними щодо міждержавних позовів.

«ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ РОСІЇ ЗА ЗЛОЧИНИ В УКРАЇНІ: ІНСТИТУЦІЇ, ПРОЦЕДУРИ І РОЛЬ ЮРИСТІВ. МКС ТА МІЖНАРОДНИЙ СПЕЦТРИБУНАЛ», 22 ВЕРЕСНЯ 2022

Другий захід присвячений масштабній темі створення Спеціального міжнародного трибуналу щодо злочинів, вчинених під час воєнної агресії Росії.


Політико-дипломатична панель сфокусована на обговоренні можливостей створення цієї нової інституції міжнародного правосуддя. Результат цього амбітного плану багато в чому буде залежати від скоординованих дій міжнародних партнерів, і це велика робота дипломатії, і не лише офіційної.

Чи вирішить заснування спецтрибуналу всю проблематику притягнення до відповідальності російської верхівки чи це є лише частиною більш комплексного міжнародно-правового рішення?

З 2002 року працює Міжнародний кримінальний суд. Це діюча інституція, яка уже здійснює розслідування воєнних злочинів Росії, і цей процес також має підтримку групи країн. Ратифікація Римського статуту, до чого закликає Європейський Союз, стане обов’язковою складовою дискусії дипломатів і юристів.

В умовах, коли Женевські конвенції, що визначають правила війни, зневажаються країною-агресором, світова юридична спільнота має шукати нові механізми. Це великий виклик, аби гуманність, гідність, права людини і цінність людського життя не знецінювалися через безкарність за небачену жорстокість умов військових таборів ХХІ століття.

Проекти: Минулі заходи
308173114_119693484202218_5127056201665850196_n.jpg

ПУБЛІКАЦІЇ ПРО ПРОЕКТ

  1. Nuremberg for Putin, or How to guarantee responsibility for war crimes in Ukraine by Mark Ellis, IBA

  2. Нюрнберг для путіна, або Як гарантувати відповідальність за воєнні злочини в Україні, Марк Елліс, виконавчий директор ІВА

  3. Юристи та дипломати обговорили можливі механізми притягнення росії до відповідальності за злочини в Україні

  4. Які механізми покарання за агресію дає міжнародне право – Ігор Попов, політичний експерт, УП

  5. Створення трибуналу щодо агресії росії має спиратися на коаліцію європейських країн – експерти

  6. Воєнні злочини в Україні: дипломат назвав три варіанти створення трибуналу над рф

  7. Наразі жодна держава не може судити путіна – посол з особливих доручень МЗС

  8. В Україні впевнені, що створення міжнародного трибуналу щодо росії неминуче

  9. Норми Римського статуту впровадять в українське законодавство – депутат

  10. Трибунал для керівників рф має судити і пропагандистів та релігійних лідерів - голова комітету ВР

  11. Легітимність трибуналу щодо агресії Росії визначатиме широка міжнародна підтримка - нардеп Олександр Мережко

  12. Трибунал є єдиним способом притягнути Росію до відповідальності за злочин агресії – Власенко

  13. Механізми створення Спеціального міжнародного трибуналу та співпраця з МКС – у фокусі дискусії дипломатів, політиків та правників

  14. Трибунал є безальтернативним механізмом гарантувати відповідальність росії за злочин агресії – Антон Кориневич

  15. Судді готові до розгляду кримінальних проваджень щодо злочинів агресії та воєнних злочинів – голова ККС ВС

  16. Ни одна страна в мире пока не может судить Путина за преступления в Украине, - МИД

  17. ''Недооголошена'' війна. Чому для нас важливо оголосити стан війни через агресію РФ проти України – Марина Ставнійчук, екс-член Венеційської комісії, УП

  18. Створення трибуналу щодо агресії Росії має спиратися на коаліцію європейських країн – експерти

  19. Жодна країна не може судити Путіна, у світі немає механізмів – посол з особливих доручень

  20. Україна не може розслідувати російські злочини проти людяності, адже вони досі не прописані у Кримінальному кодексі

  21. Ukraine Touts International Tribunal for Russia’s Crimes - Bloomberg

Проекти: Welcome

АНТИКРИЗОВІ «ЕНЕРГОЗБЕРІГАЮЧІ» ПЛАКАТИ «ПОДІЛИСЬ СВОЇМ СВІТЛОМ»

Д и з а й н е р  А н т о н  М а р ч у к

Серія антикризових "енергозберігаючих" плакатів - креативна відповідь Агенції системних комунікацій на блекаути внаслідок російського терору. Автор дизайну – Антон Марчук.

​Переосмислюючи цю проблематику, ми додали в комунікацію проблем енергетики і безпеки цінності людяності - тепло, світло, емпатію, взаємну допомогу, довіру і повагу. Через цей проект ми хочемо дати емоційну підтримку кожному, хто зараз перебуває в умовах тривалих відключень електрики і чий ритм життя через це серйозно змінився. Ми віримо, що разом пройдемо через ці перешкоди і все одно переможемо російську темряву.

Психологічний стан людей є однією з цілей ракетних атак на енергетичну інфраструктуру країни. Втім, з нещодавно опублікованого дослідження воєнного аналітика відомо, що ця тактика не дає бажаного ворогу результату – обурення і протестів. Наші плакати націлені саме на те, щоб  допомогти адаптуватися, не піддаватися пригніченим настроям, і навпаки, спокійно сприйняти нові ускладнені обставини повсякденного життя в тилу.

Так, опинитися без електрики в ХХІ столітті – неочікуваний виклик. Але це точно не найгірше, що може з нами трапитися під час війни.

Ми всі знаємо, що масштабні відключення – це не звичайні технічні проблеми в нашій енергетичній інфраструктурі. Це створена терористами російських військ основа для гуманітарної та економічної катастрофи, й, водночас, психологічна провокація. Тому, коли ми у відповідь виявляємо стійкість, а ще й навчаємося економити світло, то помагаємо наближати перемогу з тилу. Цю ідею ми заклали у декілька версій плакатів, які показують, що блекаут – це час, коли заряджається країна.

Звичайні люди не є фахівцями з електропостачання. Не кожен розуміє, як полагодити розбомблену електростанцію чи управляти потужними АЕС. Тому реально допомогти можна не в ролі диванного експерта, а в ролі відповідального споживача. Ці плакати про те, як важливо дослухатися до порад фахівців і підтримати їхні зусилля із відновлення нашого нормального, звичного, цивілізованого життя.

Щоб не відчувати безсилля в умовах цього колапсу, ми рекомендуємо робити щоденний внесок у роботу всіх служб, які відновлюють зруйновані електростанції й мережі. Для цього потрібно навчитися нових навичок економії світла і безпеки поводження з електроприладами, газовим обладнанням, електрогенераторами. Декілька плакатів серії, об’єднаних гаслами «Поділись своїм світлом» і «Світло там, де ти» передають базові рекомендації з економного споживання електрики.

Ми закликаємо всіх зберігати спокій, проявляти раціональне мислення і трохи мудрого терпіння. Навіть коли велика частина енергетичної інфраструктури зруйнована, а світла немає, наша віра у перемогу незгасима!

При поширенні в діджитал та в друку просимо зберігати оригінальне зображення і авторство.

Проекти: Meet The Team
Колонка на "Українській правді"
Радіо Свобода
Українські новини
ТРК Київ, Дарья Глущенко
Український національнй офіс інтелектуальної власності
Суспільне Культура
Коллаж Rubryka
LB.ua
"Наш Київ"
Держпродспоживчслужба

ЗАБОРОНА РЕКЛАМИ УЖИТКОВИХ ТОВАРІВ ТА РЕЄСТРАЦІЇ ТМ З ВИКОРИСТАННЯМ ТРАГЕДІЙ ВІЙНИ (КЕЙС GR)

Ми любимо GR. Тому що вміємо його готувати.

Опис проблеми. З початку російської агресії українськими заявниками було подано щонайменше:

  • 14 заявок на торговельні марки з використанням слова "Джавелін";

  • 13 заявок на торговельні марки з використанням слова "Патрон";

  • заявку на ТМ "Фортеця Бахмут" для пива;

  • заявку на ТМ "Азовсталь" для горілчаних виробів;

  • заявку на ТМ "Герої не вмирають" для горілчаних виробів.

У маркетингових комунікаціях виробники споживчих товарів та послуг почали надто часто вдаватися до недоречного використання трагічних подій війни, назв постраждалих міст, патріотичних закликів і військових вітань. Ідеться про реєстрацію торговельних марок алкогольних напоїв, продуктів харчування, інших товарів (ТМ Героїчна Буча Комбуча зі смаком цитрусу, насіння редису "Азовсталь" та інші приклади), назви акцій для клієнтів, слогани реклами, які застосовують чи обігрують воєнну тематику у необережний, а подеколи і просто у неприпустимий спосіб. Особливий пік суспільного обурення цими практиками припав на березень.

Ми не могли стояти осторонь і задіяли практичні знання і досвід у GR для того, щоб не допустити спекуляцій на війні та девальвації героїзму. Що ми зробили:

11 березня ініціювали заяву проти експлуатації трагічних тем війни та військової слави у рекламі / маркетингу ужиткових товарів. Опублікували на Українській правді, попередньо зібравши понад 30 підписів відомих людей. Заяву підтримала Бучанська міська рада від імені громади Бучі.


Після публікації колонки на УП заяву підписали більше 300 людей – викладачі, науковці, лідери місцевих громад, військові, священники, громадський сектор, креативні індустрії та журналісти. Авторську колонку із заявою переглянули понад 18 тисяч читачів.

Звернулися до народних депутатів, які ідеологічно поділяють зміст заяви. Отримали миттєву відповідь – 20 березня був зареєстрований законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо обмеження використання патріотичної тематики при реєстрації торговельних марок та в рекламі (№9128). Про це повідомила ініціатор законопроекту - народний депутат Ірина Геращенко. Співавтори - Марія Іонова, Ірина Фриз Вікторія Сюмар, Микола Княжицький, Максим Бужанський та інші. Фактично, публічна заява з УП доклалася до нього як пояснювальна записка. Картка законопроекту на сайті ВРУ .

Звернулися до Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій – органу, що відповідає за реєстрації торгових марок. Створений розголос накладався на силу суспільного обурення. Це і є те, що називають резонанс. Тому УкрНОІВІ зреагував негайно – 24 березня був скликаний круглий стіл патентних повірених. Публічна заява УкрНОІВІ від 14 березня закликала бізнес етично поводитися з воєнною тематикою.

Дії державних органів та інформаційний резонанс мотивували включитися Офіс Президента України. 27 березня Заступник Керівника Офісу Андрій Смирнов провів зустріч з очільниками офісу інтелектуальної власності та Держпродспоживслужби. Було анонсовано подальшу розробку законодавчих змін. Про зміст зустрічі було повідомлено на особистому акаунті Андрія Смирнова в ФБ.

Обидва органи того ж дня, 27 березня зробили повторні публічні заяви

та створили канали для скарг на рекламу і торгові марки, що викликають обурення громадян. Про це було повідомлено публічно.

УкрНОІВІ нагадав про чинну норму закону, за якою у реєстрації ТМ може бути відмовлено, якщо вона протирічить нормам моралі.

Держспоживчслужба у відкритій заяві підтвердила, що "дії деяких суб’єктів господарювання, можливо ненавмисні, містять факти порушення законодавства про рекламу. Зазначена реклама містить зображення наших військових, візуальний матеріал з місць реальних боїв, зброї та військової техніки, місць дислокації, зображення державних символів тощо". Орган нагадав основні заборони у чинному законі "Про рекламу" та закликав звертатися із скаргами.

Звернулися до Міністерства культури та інформаційної політики. Отримали дуже ґрунтовний відгук на законопроект і слова підтримки про доцільність його прийняття.

18 квітня ще два народні депутати зареєстрували законопроєкт, яким пропонується накладати штрафи на бізнес за незаконне введення в обіг на ринку України продукції, що містить символіку військового спротиву Українського народу російській збройній агресії. Картка законопроєкту на сайті ВРУ.

Механіка кампанії, яка зумовила її успіх:


"Вчасно відчутий суспільний тренд,  емоційна подача проблематики в публічній заяві, яка включала важливу частину – юридично прописане рішення, а також налагоджені прямі канали комунікації в органах влади-стейхолдерах ситуації – забезпечили реальні дії на політичному полі та інформаційну хвилю на провідних загально національних медіа", - пояснює Дарія Глущенко.

Наявність законопроекту на самому старті кампанії посилила інтерес  ЗМІ. Проблема отримала варіант вирішення, формалізований у законопроект. Це підняло рівень дискусії та переключило її з режиму емоцій  до раціонального обговорення способів рішення.

Залучення до просування ідеї (підписи під заявою) лідерів думок створило необхідний медійний ефект на декілька тижнів.

Окрім медіа, ініціатива спричинила професійні дискусії серед юристів, рекламістів та патентних повірених.

Перелік публікацій за участю ініціатора заяви Дар’ї Глущенко, лідерів думок, які приєдналися до заяви під час її підготовки до публікації, а також новини про законопроєкт та дії органів державної влади:

  1. https://www.youtube.com/watch?v=9G2GL0NRxVk&fbclid=IwAR1aEWTb_o6tQ42Pxn21EvnqTmR35YPLPztQ1bFIf3usKCNux5tjXymu6GM Дарья Глущенко, ефір

  2. https://www.youtube.com/watch?v=zE7nwW8tofk&t=1808s – Дарья Глущенко, ефір на ТРК Київ + 1 ефір

  3. Ефір на Суспільному (слот Телемарафону)

  4. https://www.radiosvoboda.org/a/video-reklama-patriotychni-hasla/32333214.html - відео репортаж

  5. https://11tv.dp.ua/news/dp/20230413-patriotyzm-zi-smakom-nazhyvy-chy-potribno-obmezhyty-voyenni-nazvy-u-reklami.html - сюжет 11 каналу (Дніпро)

  6. https://focus.ua/uk/economics/558129-azovstal-ne-redka-chi-varto-v-ukrajini-zaboroniti-ekspluataciyu-v-reklami-simvoliv-viyni  - Дарья Глущенко, коментарі для статті

  7. https://www.radiosvoboda.org/a/viyna-i-reklama/32334925.html?fbclid=IwAR2w5TDG0ZfStr201PkIGJrtdtg-TGqNMfhqzfhf-6Tk5l5Kd96Unz8Pfc0 – Тарас Ратушний, інтерв'ю для Радіо Свобода

  8. https://glavcom.ua/columns/kazanzhy/shcho-ne-tak-z-pivom-herojichna-bucha-i-rediskoju-azovstal-913756.html - Зоя Казанжи для «Главком»

  9. https://www.youtube.com/watch?v=t3rPPnaMSOk – Зоя Казанжи, радіо «Місто над Бугом»

  10. https://www.unian.ua/society/chomu-v-ukrajini-ne-misce-buchi-kombuchi-redisci-azovstal-ta-kovbasi-zsu-12196608.html?_gl=1*qy92c9*_ga*MTc5OTY1MzY4Ny4xNjgwMDI1MzA2*_ga_TECJ2YKWSJ*MTY4MDAyNTMwNS4xLjEuMTY4MDAyNTM0Ni4wLjAuMA..*_ga_DENC12J6P3*MTY4MDAyNTMwNS4xLjEuMTY4MDAyNTM0Ni4xOS4wLjA.*_ga_238PLP1PQZ*MTY4MDAyNTMwNS4xLjEuMTY4MDAyNTM0Ny4wLjAuMA..*_ga_P6EEJX21DY*MTY4MDAyNTMwNS4xLjEuMTY4MDAyNTM0Ny4xOC4wLjA. – Оксана Байло для УНІАН

  11. https://my.ua/news/cluster/2023-04-03-azovstal-ne-rediska-nuzhno-li-zapretit-ekspluatatsiiu-simvolov-voiny-v-reklame

  12. https://suspilne.media/427140-u-verhovnij-radi-rozglanut-proekt-zakonu-pro-nepripustimist-ekspluatacii-tem-vijni-u-komercijnij-reklami/

  13. https://suspilne.media/426780-zakonoproekt-sodo-obmezenna-vikoristanna-patrioticnoi-reklami-so-vin-oznacae/

  14. https://www.the-village.com.ua/village/culture/culture-news/337365-zareestruvali-zakonoproekt-yakiy-proponue-zaboroniti-vikoristannya-simvoliv-viyni-u-reklami

  15. https://yur-gazeta.com/golovna/radi-proponuyut-zaboroniti-vikoristovuvati-u-reklami-simvoli-viyni.html

  16. https://delo.ua/business/v-radi-zaproponuvali-obmeziti-vikoristannya-temi-viini-v-reklami-413413/

  17. https://buh.ligazakon.net/news/218297_bznesu-zaboronyat-nazhivatisya-na-simvolakh-vyni-ta-sprotivu-rosysky-agres--zakonoproekt

  18. https://ain.ua/2023/03/23/proponuyut-zaboronyty-temu-vijny-v-reklami/

  19. https://www.unian.ua/society/u-radi-hochut-obmezhiti-vikoristannya-patriotichnoji-tematiki-v-reklami-i-torgovih-markah-12190416.html

  20. https://gordonua.com/ukr/news/politics/u-radi-zaproponuvali-obmezhiti-vikoristannja-temi-vijni-u-reklami-1656455.html

  21. https://detector.media/infospace/article/209253/2023-03-23-u-parlamenti-khochut-obmezhyty-vykorystannya-viyskovo-patriotychnoi-tematyky-pry-reiestratsii-torgovelnykh-marok-i-v-reklami/

  22. https://donttakefake.com/u-verhovnij-radi-hochut-zaboronyty-vykorystannya-symvoliv-vijny-v-reklami-ta-nazvi-tovariv/

  23. https://gk-press.if.ua/v-ukrayini-hochut-zaboronyty-vykorystannya-symvoliv-vijny-u-reklami/

  24. https://www.volynnews.com/news/all/u-radi-khochut-zaboronyty-vykorystannia-viyskovo-patriotychnoyi-tematyky-v-reklami/

  25. https://rubryka.com/2023/03/26/u-verhovnij-radi-hochut-obmezhyty-vykorystannya-vijskovoyi-ta-patriotychnoyi-tematyky-v-reklami-ta-marketyngu/

  26. https://www.oporaua.org/news/parliament/24644-narodni-deputati-khochut-zaboroniti-spekuliuvati-na-patriotizmi-u-torgovelnikh-markakh-ta-v-reklami

  27. https://bykvu.com/ua/bukvy/nardepy-khochut-obmezhyty-vykorystannia-viiskovoi-ta-patriotychnoi-tematyky-v-reklami-ta-marketynhu/

  28. https://hmarochos.kiev.ua/2023/03/22/deputaty-hochut-zaboronyty-buchu-kombuchu-ta-inshu-ekspluatacziyu-patriotyzmu-brendamy/

  29. https://espreso.tv/kombucha-geroichna-bucha-ta-pivo-geroi-ne-vmirayut-radi-proponuyut-obmezhiti-vikoristannya-patriotichnoi-temi-v-komertsii

  30. https://suspilne.media/433965-ne-stav-vijnu-na-promo-poradi-vid-kreativnoi-agencii-ak-uniknuti-krinzovoi-patrioticnoi-reklami/ - коментарі рекламістів

Публікації про зустріч в Офісі Президента

  1. https://espreso.tv/u-ofisi-prezidenta-vidreaguvali-na-ekspluatatsiyu-viyskovoi-temi-v-marketingu

  2. https://ukranews.com/ua/news/924194-andrij-smyrnov-oburyuye-propozytsiya-epilyatsiyi-na-foni-ukrayinskyh-vijskovyh

  3. https://fakty.ua/417477-za-narushenie-norm-obcshestvennoj-morali-budet-otvetstvennost-smirnov-ob-ekspluatacii-patrioticheskoj-tematiki

  4. https://lb.ua/economics/2023/03/27/550152_rediska_azovstal_napiy.html

  5. https://nashkiev.ua/news/v-op-vidreaguvali-na-vikoristannya-brendami-viiskovoi-tematiki

  6. https://imi.org.ua/news/v-ofisi-prezydenta-vidreaguvaly-na-vykorystannya-vijskovoyi-tematyky-v-marketyngu-i51728

  7. https://imi.org.ua/news/v-ofisi-prezydenta-vidreaguvaly-na-vykorystannya-vijskovoyi-tematyky-v-marketyngu-i51728

  8. https://fakty.com.ua/ua/ukraine/20230327-gotuyutsya-zminy-do-zakonodavstva-v-op-vidreaguvaly-na-vykorystannya-tematyky-zsu-v-reklami-ta-marketyngu/

  9. https://racurs.ua/ua/n181383-bucha-kombucha-i-kolgoty-zsu-v-ofisi-prezydenta-vidreaguvaly-na-vykorystannya-v-reklami.html

  10. https://babel.ua/news/92050-v-ofisi-prezidenta-vidreaguvali-na-ekspluataciyu-viyskovoji-tematiki-u-marketingu

  11. https://www.facebook.com/100000270028317/posts/pfbid027AZtkb5ny3z1BaE9EP4ZjdR4Ef2ovfuNa2cSPGTknD7WVhPswuc6RNPff4tViccol/ - персональний фейсбук Заступника Керівника Офісу Президента Андрія Смирнова

Експертні статті юристів, які звернули увагу на резонансу тему:

  1. https://mind.ua/openmind/20255384-voenna-simvolika-v-reklami-koli-vona-dorechna-ta-shcho-proponuyut-zaboroniti     Ганна Жакот, керівник практики інтелектуальної власності Nota Group

  2. https://zn.ua/ukr/business/privid-kijeva-ta-sosiski-patronchiki-jak-rehuljuvati-beztaktnist-u-reklami.html Дар’я Ромащенко юристка Aequo

Обговорення у професійних спільнотах:

  1. https://nipo.gov.ua/dialoh-z-patentnymy-povirenymy-symvoly-vijny-v-torhovelnykh-markakh/ Діалог з патентними повіреними: «Символи війни в торговельних марках» 24 березня

  2. https://nipo.gov.ua/ipcs-pravova-okhorona-tm-symvoly-viiny/ Правова охорона ТМ та символи війни: IP Connecting Students у Вінницькому педагогічному університеті, захід Українського національного офісу інтелектуальної власності, 24 квітня


Проекти: About
bottom of page